
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold Flash over Nickel |
| Pitch | 0.5 mm |
| Current Rating | 500 mA |
| Number of Positions | 16 |
Stock: 927
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28339
Ext.Price$0.28339
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28339 | $0.28339 |
| 10 | $0.25117 | $2.51170 |
| 50 | $0.22262 | $11.13100 |
| 100 | $0.20243 | $20.24300 |
| 500 | $0.18407 | $92.03500 |
| 1000 | $0.16737 | $167.37000 |
| 3000 | $0.15219 | $456.57000 |
